VÁGÁSI MAGASSÁG

VÁGÁSI MAGASSÁG

A fű egy fotoszintetizáló növény, amely a napfény hatására képes felvenni és átalakítani a tápanyagot. Minél nagyobb felületen tudja ezt végre hajtani, annál sikeresebben működik. Valamint a felvett nedvességet is a levelekben tárolja és a gyökérmennyiség fenntartása is erős összefüggésben van ezzel, hiszen levélmérettel van egyenes arányban.

A levél mérete tehát, egy rendkívül meghatározó tényező a növény túlélése szempontjából. Valahol 2,5 cm és 5 cm közötti magasság a közmegegyezésben elfogadott optimális tartomány.

Ebből azt a helyes következtetést vonhatjuk le, hogy az 5 cm-es vágási magasság az, ami a legideálisabb a gyepnek. De mi a helyzet a gombabetegségekkel?

Az 5 cm-es magasság kedvez bizonyos strukturális feltételeknek, azonban az 5 cm-es sűrű gyep kedvez a gombás betegségek kialakulásának is. Sok gombás betegség egyenlő sok kemikália, sok permetezés és sok küzdelem utáni helyrehozással. Akkor mi a helyzet a 2,5 cm-es magassággal?

A 2,5 cm vágási magasságon tartott szőnyegszerű látványt nyújtó gyep igényei jelentősen megváltoznak. Azon túl, hogy a kis levélméret miatt több tápanyagra és nedvességre van szüksége, egy speciális igénye is felmerül. Ez pedig az, hogy csak nagyon egyenletes talajon lehet kivitelezni, hiszen egy kisebb egyenetlenség is okozhat 0,5-1 cm-es eltérést, amely, ha lefelé valósul meg, akkor a gyepet már skalpoljuk. Ez a növény pusztulásához vezet. Azonban a gombás betegségek okozta probléma nagy mértékben csökkent. Akkor, hol lehet az igazság?

Egyenletes talajon egy ideális vágási magasság a 2,5 cm és a 3 cm között helyezkedhet el. Kis egyenetlenséggel bíró talajon (amit homokszórással lehet javítani) mindenképpen 3 cm feletti. Valahol talán a 3-4 cm közötti magasság egy olyan arany középút, ami válasz lehet egy laikus számára.

Árnyékos helyen lévő gyepek ideális vágási magassága 4,5 cm.

Vágási magasság és a fenntartás

A gyep vágási magasságának a meghatározása és beállítása kihatással lesz az egész éves gyepápolásra. Meg fogja határozni, hogy mikor és milyen sűrűn öntözzük és tápozzuk, valamint meg fogja határozni, hogy milyen sűrűn vágjuk, hiszen az egyharmados szabályt követve a vágással a levéltömeg maximum 1/3-át távolíthatjuk el.

Ha nem szeretnél heti 1 alkalomnál többször füvet nyírni, akkor nem lesz számodra ideális a 4 cm alatti magasság.

Vágási magasság és a fűmagválasztás

A különböző fűtípusok különböző vágási magasságnál érzik jól magukat. Nem ördögtől való tehát, hogy a vágási magassághoz válasszunk megfelelő fűtípust, természetesen azokat az adottságokat figyelembe véve, amin nem fogunk tudni változtatni a kertünkben.

Tél előtti felkészítés

Érdemes a ráhullott lombot sűrűn takarítani a gyepről. Ennek elsődleges oka az, hogy a fűfélék fotoszintetizáló növények és a legalapvetőbb működésükhöz szükséges a napfény. A késő őszi időkben pedig egyre kevesebb napfényt kap, tehát minden kis naposidő igen hasznos a számára. Ilyenkor a gyep már készül a télre és raktározza a vizet és a tápanyagokat és gyökérképzésre dolgozik.

A gyep, mielőtt befejezi a fotoszintézist és a tápanyagcserét, fel kell, hogy töltse a raktárkészleteit. A téli felkészítő tápokat nem a hideg időben juttatjuk ki, hanem az ősz közepén (október elején-közepén), amikor még süt a nap és szép az idő. Amikor már hideg van és a talajhőmérséklet 8 C° alá süllyed, akkor a kijuttatott granulált tápok nem fognak hasznosulni. Lombon, még ez után is tudjuk táplálni lombtrágyával.

Fűnyírás a tél végén

A télre felkészítő tápanyagozás után a tél végén már a kimerülés miatt nem mutat növekedést a gyep. Köszönhető ez a gyenge teleknek. Feltehetőleg foltos, sárgás és zöldes foltok vannak rajta és az összképe miatt aggódhatna is az ember, ha nem tudná, hogy a gyepszellőztetést követően ez mind rendbe fog jönni.

Teendő ilyenkor a gyepre került falevelek eltávolítása vagy más elhalt növényi részek eltávolítása. A forgókéses fűnyíróval ezt fel is lehet szippantani. Ne vágjuk a gyepet 5 cm alá.

A tavaszi vágási magasság

A tavasz egy ideális időpont arra, hogy vágási magasságot csökkentsünk. Éles pengékkel álljunk neki az idénykezdéshez, amit célszerű egész évben figyelemmel kísérni, ha pedig élezni kell, akkor élezzük. A nyesedéket ne hagyjuk a gyepen. A vágási magasság 3,5 cm és 5 cm között válasszuk meg. Árnyékban a 4,5 cm magasság tartása az ideális.

A tavaszi tápanyagpótlás és a felmelegedés következtében a gyep intenzív növekedésnek indul, és elkezdődik nagy növekedési időszak, ami jelentős gyökértömeg növeléssel is jár. Ennek következtében a fűnyírás min. heti 2× javasolt, de ennél több sem árthat.