A gyepszellőztetés célja
A gyepszellőztetés célja a talajon képződő gyepfilc eltávolítása!
Gyepfilc: Az elhalt növényi részekből, mohából, és sárguló fűszálakból képződött lassan bomló filcréteg elzárja a talaj gázcseréjét és a gyökérzet kevés levegőhöz jut. Továbbá gátolja a nedvesség egyenletes és akadálymentes áramlását a talajba, amivel pangóvízképződést eredményez. A gyepfilc a gyepbetegségek melegágya, és hozzájárul az erősebb gyomosodáshoz is! 5 mm vastagság kialakulása esetén az eltávolítása erősen javasolt!
A vékony gyepfilc kis mértékben hasznos, mivel a talaj hőháztartása mellett a kiszáradástól is védi.
Az ideális időpontja
Általában március végén vagy április elején, amikor a talajhőmérséklet eléri a 10-12 C°-ot, és megfelelően száraz idő van, akkor elkezdhetjük a gyep tavaszi renoválását. Ha valaki ezekben az időpontokban nem tudta ezt elvégezni, akkor április végéig gyakorlatilag még megtehető! Későbbi végzése komoly kockázat a muharral fertőzött környékeken.
Amennyiben őszi rugós szellőztetésnél felülvetést alkalmaztunk, akkor ellentétes irányba szellőztessünk csak!
A tavaszi gyepszellőztetést késes módszerrel végezzük!
A kések talajba való behatolásának a beállítása, talaj adottságától és szerkezetétől függ:
- Mélyebbre állítjuk (1 cm) a gyér gyepállománynál és keresztirányba is elvégezzük.
- Kevésbé mélyre (0,6 cm) tömött és összefüggő gyepállománynál és egyirányba végezzük.
Kezdők figyelem! A gyepszellőztetés, és azon belül is a késes szellőztetés egy laikus számára rendkívül erős behatás benyomását kelti (az is), azonban a látvány, miszerint „most hazavágtam a gyepem” az, amit el kívánunk érni! Miután meggyőződtél róla, hogy mindent úgy csináltál, ahogy itt le van írva, akkor nyugodj meg! Minden jól csináltál, a gyepednek pocsékul kell kinéznie.
-
Tavaszi vágási magasság beállítása
Vágjuk le a füvet a kívánt magasságra! Tavasszal a gyep a nagy gyökértömeg növelő és növekedési időszakában könnyen elviseli, hogy csökkentsük a vágási magasságot. Ilyenkor érdemes az 1/3-os szabály figyelembevételével lejjebb menni a vágással.
-
Késes gyepszellőztetővel megyünk végig a területen.
Földbe süllyesztett öntözőrendszer esetében a késes adapter tönkre teheti a fúvókákat vagy a szórófejeket, ezért célszerű megjelölni őket!
A gyepállományunk tavaszi állapotától függően egyirányba vagy keresztirányba is végig megyünk a gyepfelületen. Különös figyelmet szenteljünk, hogy a legkisebb átfedéssel szellőztessük a gyepet, hogy a szükségesnél több behatás ne érje.
-
Lombseprűvel söpörjük össze a nyesedéket.
Lombseprűvel söpörjük át a gyepet, hogy felszínre hozzuk azokat az elhalt fűszálakat is, amiket a gyepszellőztető nem emelt fel a felszínre.
-
Végezzünk tisztítónyírást a beállított vágási magassággal.
Még akkor is, ha fűgyűjtős a gyepszellőztetőnk, menjünk át a forgókéses fűnyíróval a területen, mivel a forgókés felszívó hatása jelentős mennyiségben fogja még felvenni az elhalt fűszálakat.
-
A terület felülvetése
Ez egy kiváló alkalom arra, hogy felülvetéssel fiatalítsuk a gyepállományt, vagy arra, hogy esetlegesen a gyepállományt alkotó füvek arányán javítsunk egy fűalkotó fajta javára. A rugók behatolása nyomán képződő barázdák alkalmasak arra, hogy magágyként funkcionáljanak és egy jó közeg képződjön arra, hogy a magok kihajtsanak belőle. Ehhez viszont nem elég, hogy éppen érintse a rugó a talajt, nagyon picivel lejjebb vegyük az adapter földhöz közelítő állását.
-
Homokszórás
Amennyiben egyenetlenségek vannak a kertben, itt a lehetőség, hogy csökkentsük azt homokszórással. A homokszórással a felülvetést is segítjük, mivel a magok így még könnyebben beágyazódnak. Amennyiben kötöttebb, nem jó vízátersztőképességű talajunk van, akkor ezzel a talajszerkezeten is javítani tudunk.
A barkácsáruházakba is kapható kvarchomokot, vagy térkőhomokot használjuk erre. A homokszórás nem szükségszerű az őszi gyepszellőztetés sikeréhez.
Ha szép egyenletes és jó talajadottságokkal bír a terület, akkor ezt a műveletet elhagyhatjuk!
-
Nitrogénes tápanyag
A tavaszi időszakban erős nitrogénéhséget mutat a gyep, és a hőmérsékletek is feltehetőleg hosszú időn keresztül olyanok lesznek, ami kedvez a hidegévi gyepek növekedésének és a gyökértömegük növeléséhez. Ezt meglovagolhatjuk, ha nitrogéntúlsúlyos lombtrágyát adunk neki, hogy a növekedésben gyorsan helyreállítsa magát. Tehetjük ezt úgy is, hogy fél adag nitrogénes hosszúfelszívódásút szórunk ki, míg a levélen adunk neki nitrogénes lombtrágyát. A lombtrágya hatása pont addigra fog kifutni, mikorra a hosszúfelszívódású beindul.
Ha lombtrágyát használunk, akkor a várakozási idő 8-12 óra legyen, mielőtt a következő lépést végrehajtjuk!
Lombtrágya: Mr.Greener Pázsit Top Super Booster
-
Talajéletfokozás szerves trágyával
Akár granulált formájában, akár folyékony formájában, de mindenképpen használjunk szerves tápanyagot is! Ezek olyan kelatizált állapotba hozzák a talajban a tápanyagot, hogy a növény képes könnyedén felvenni őket. Ezen kívül a benne található humuszképző anyagok felgyorsítják a talajélet javulását. Ma már olyan talajkondicionálok is kaphatók, amelybe a talajt támogató baktériumok vannak.
Utána alapos beöntözéssel vigyük be a talajba a lombra kijuttatott talajkondicionálót!
Huminsav: Energia Humin
Talajoltó baktériumtrágya: Phylazonit Talajoltó
-
Alapos mélyöntözés
A záróművelet mindenképpen egy alapos mélyöntözés legyen, hogy vagy a talajkondícionáló bemosódjon a talajba, vagy az opcionálisan választott homokszórás bemosódjon a barázdákba és az egyenetlenségekbe.
Szellőztetés a gyepállomány fajtajellemzői alapján
- Réti perjés – nagyobb várható filcréteg
- Angol perjés – kisebb várható filcréteg
- Vörös csenkesz – kisebb várható filcréteg
- Nádképű csenkesz – kisebb várható filcréteg