TALAJELŐKÉSZÍTÉS – FÜVESÍTÉS

TALAJELŐKÉSZÍTÉS – FÜVESÍTÉS

Bár kétség sem fér hozzá, hogy a füvesítés optimális időszaka a tavasz és az ősz, megfelelő feltételek mellett egész évben végezhető folyamat, amit a következőkben leírunk.

A talaj javítása

Ha nem szennyezett, mérgező hatású a talaj, akkor alapvetően a meglévő talajban és annak az esetleges lazításában és összetevőinek a feljavításában gondolkodunk. A letömörödött (kifejezetten építkezések után tapasztalható), teljesen kiszáradt talajon nem fogunk tudni gyepet létrehozni. Nem fog tudni gyökértömeget létrehozni a növény, hovatovább az ilyen talajban talajélet sincsen.

A talajcsere nagyon költséges és általában nem is kielégítő megoldás. A meglévő talaj 5-10 cm-es befedése termőtalajjal különböző, majd a későbbiekben problémát jelentő dolgokat fog eredményezni. Ráadásul, a gyep a minél nagyobb keresztmetszetben lévő homogén talajt kedveli! Tehát, a megoldás az lesz, ha feljavítjuk a meglévő talajt!

Két alapvető talajszerkezeti típussal fogunk találkozni:

   1. Kötött, agyagos talaj

Fizikai és vízáteresztő képességének a javítása homokkal (kvarchomok), tőzeggel történhet. Talajéletjavítása komposzttal, talajkondicionálókkal, huminsavas (humuszképző) termékekkel, granulált marhatrágyával lehetséges.

   2. Homokos talaj

A tápanyag és vízmegtartás javítására sok tőzeget és komposztot keverjünk a meglévő talajba. Talajéletjavítása talajkondicionálókkal, huminsavas (humuszképző) termékekkel, granulált marhatrágyával lehetséges, valamint alginit ásvány megfelelő mennyiségű hozzákeverésével, ami a talaj vízháztartását is jelentősen javítja.

A fizikai fellazítást lehet egy motoroskapával, de lehet ásóval is végezni. Lehetőség szerint 30 cm mélyen történjen meg a lazítás. Értelemszerűen minden sittet, követ, gyökeret távolítsunk el. A legjobb, ha a lazítás után visszük bele a fizikai javító anyagokat és a talajéletjavítókat pedig a tetejére szórva és/vagy permetezve rajta hagyjuk a tetején. Erős melegnek vagy UV-nek kitett időszakokban szalmával is célszerű takarni a talajt.

Érdemes a talajjavítást néhány héttel az előtt elkezdeni, mielőtt a füvesítést tervezzük. Előfordulhat, hogy a területen totális gyomirtózásra van szükség mindenekelőtt, amit kétszer is el szoktak végezni egymás után. Fontos, hogy ez a durva szer használata után legalább egy héttel fogjunk hozzá a talaj javításához.

Talajelőkészítés és fűmagvetés 10+1 lépésben

Remélhetőleg a néhány hét várakozás alatt kellőképpen vissza is tömörödött a talaj, amivel így sokkal könnyebb lesz dolgozni. A következő lépéseken keresztül érdemes elérni a füvesítésre alkalmas állapotot:

  1. Lapát és gereblye segítségével állítsuk be a durva szintet.
  2. Telepítsünk automata öntözőrendszert.
  3. Folyamatos gereblyézéssel távolítsunk el minden nem odaillő kavicsot, gyökeret, sittet stb.
  4. Kézi felületsimítóval vagy egy raklapnak a kantáron való húzásával egyenesítsük ki a területet. Erre a raklapra nehezéket is tehetünk és egyszerűen csak húzzuk magunk után.
  5. Hengereljük vissza taposásállóságig a felületet.
  6. Ha mindent jól csináltunk, akkor egy sima és taposásálló, valamint finom morzsalékos felületünk van.
  7. Erre kiszórhatjuk egyenletesen, szórókocsival vagy kézzel a választott fűmagkeveréket. Tartsuk be a gyártó ajánlást a m2/g tekintetében! Mind a kisebb és mind pedig a nagyobb mennyiség hátrányos!
  8. Ilyenkor tehetünk még hozzá granulált szerves trágyát is. Ez lehet olyan, ami starter műtrágyával kevert (ebben az esetben a 10.-es lépés kihagyandó), vagy teljesen szervestrágya, ami nem éget.
  9. Csillagkapával vagy drótvégű lombseprűvel egyenes vájatokat képzünk (magágy), majd visszasimítjuk azt. Lényeg, hogy a mag jelentős része talajkontaktusba kerüljön.
  10. Visszahengerezzük a talajt keresztirányban, tehát kétszer.
  11. Egyenletesen, szórókocsi segítségével vagy kézzel kiszórjuk az indító műtrágyát.
  12. Kelesztő öntözést alkalmazunk, aminek a lényege, hogy nem hagyjuk kiszáradni a talajfelszínt.

Kelesztő öntözés

A kelesztő öntözés alkalmával napi 4-5 alkalommal 4-5 percet megy az öntözés. Ezt az öntözés típusa (spray, rotoros, rotátor) változtathatja. Idővel visszavesszük az öntözési számot és növeljük a percszámot.

Első nyírás

Az első nyírás helyes időzítése mind a két esetben nagyon fontos!

  • Friss vetés

Amikor vettet fűmaggal füvesítettünk, akkor a fűmagkeverékünk fajta alkotói nem egyszerre fognak kikelni. Amikor a leggyorsabban kelő alkotók kb. 6 cm-es magasságra megnőnek, akkor kell előszőr levágni a fűszálak tetejét. Ilyenkor nagyon kíméletesen, éles pengével 5 cm-es vágási magassággal nyírjuk le!

Amikor ezt másodszor is megismételtük a nyírást, akkor használjunk gyökeresedést elősegítő lombtrágyát!

Lombtrágya: Mr.Greener Pázsit Top Young Grass

  • Gyepszőnyeg telepítés

A gyepszőnyeg esetében azt a vágási magasságot érdemes tartani, amin megérkezett, de a legalacsonyabb magasság ne legyen kevesebb, mint 4 cm. Tehát, amikor a gyepszőnyeg a gyökeresedési időszakban eléri az 5 cm-es magasságot, akkor vágjuk vissza 4 cm-re.

A gyepszőnyeg leterítését követően azonnal adható a gyökeresedést elősegítő lombtrágya!

Lombtrágya: Mr.Greener Pázsit Top Young Grass