Augusztus végén általában mérséklődik a hőmérséklet és ezzel elérkezik az őszi gyepszellőztetés optimális ideje.
Tisztítónyírás és vágási magasság csökkentés
Ilyenkor érdemes a vágási magassággal egy kicsit lemenni. Aki a gyepet kritikusan alacsony magasságban tartja (2,5 cm), annak nem szükséges, de az 5 cm-ről javasolt lemenni 4 cm-re, sőt még a 4 cm-ről is le lehet menni, akár 3 cm-es magasságra. Ez a téli időszakban is előnyösebb a gyep számára, de a gyepszellőztetésnél mindenképpen előnyt fog jelenteni, ha alacsonyabb vágási magasságnál történik meg a művelet.
FIGYEMEZTETÉS: A vágási magasság csökkentésekor végezzünk próbanyírást a gyepfelület egy olyan részén, ahol nem szembetűnő, ha esetleg mélyre vágásból esztétikai problémák keletkeznének!
Az őszi gyepszellőztetés egyik fő oka, hogy lazítsunk a gyep tömörödöttségén és a gyepfilcet eltávolítsuk, ezzel kevésbé lesz hajlamos a télen támadó hópenész gombabetegség elkapására. A művelet során a talajfelszín fellazul, emiatt a gyökerek levegőzése, a tápanyagok és a nedvesség bejutása a talajba akadály nélkül történik meg. Segítve mindezzel a gyökértömeg képződést is.
Késes vagy rugós módszer?
Amennyiben a gyepfilcréteg nem haladja meg a 0,5 cm vastagságot, akkor ősszel inkább a rugós módszert válasszuk. Ha sűrű a gyepállomány, akkor két irányba (egyenesen és keresztirányba) szellőztessünk. Ha kevésbé sűrű, akkor elegendő egyirányba.
A gyepet az őszi melegben még meg tudjuk támogatni egy kis regenerációs tápanyaggal, de ilyenkor már a téli felkészülésre kell gondolni, ezért durvább (késes) beavatkozást nem szoktunk alkalmazni.
1. Vágjuk le a gyepet.
Nyírjuk le a gyepet a szokásos vágási magassággal.
2. Rugós gyepszellőztetővel végig megyünk a területen.
A gyepállományunk őszi állapotától függően egyirányba vagy keresztirányba is végig megyünk a területen. Különös figyelmet szenteljünk, hogy a legkisebb átfedéssel szellőztessük a gyepet, hogy a szükségesnél több behatás ne érje.
Földbe süllyesztett öntözőrendszer esetében az adapter rugói megsérthetik a fúvókákat vagy a szórófejeket, ezért célszerű megjelölni őket!
3. Lombseprűvel söpörjük össze a nyesedéket.
Lombseprűvel söpörjük át a gyepet, hogy felszínre hozzuk azokat az elhalt fűszálakat is, amiket a gyepszellőztető nem emelt fel a felszínre.
4. A tisztítónyírás vágási magasságával menjünk át alaposan a területen.
Még akkor is, ha fűgyűjtős a gyepszellőztetőnk, menjünk át a forgókéses fűnyíróval a területen, mivel a forgókés felszívó hatása jelentős mennyiségben fogja még felvenni az elhalt fűszálakat.
A terület felülvetése
Ez egy kiváló alkalom arra, hogy felülvetéssel fiatalítsuk a gyepállományt, vagy arra, hogy esetlegesen a gyepállományt alkotó füvek arányán javítsunk egy fűalkotó fajta javára. A kések behatolása nyomán képződő barázdák alkalmasak arra, hogy magágyként funkcionáljanak és egy jó közeg képződjön arra, hogy a magok kihajtsanak belőle.
A terület tápanyaggal ellátása
A tavaszi és az őszi időszak az, amikor a hidegégövi fűféléknek jelentős mennyiségű tápanyagra van szüksége a növekedéshez, a regenerálódáshoz, és a magas/alacsony hőstressz kivédéséhez. Ilyenkor tehát, megfelelő összetételben erősen meg tudjuk támogatni, hogy szép és egészséges legyen.
1. Nitrogénes tápanyag
Ilyen időszakban még mutat nitrogénéhséget a gyep, és a hőmérsékletek is feltehetőleg még 6 héten keresztül olyanok lesznek, ami kedvez a hidegévi gyepek növekedésének és a gyökértömegük növeléséhez. Ezt meglovagolhatjuk, ha nitrogéntúlsúlyos lombtrágyát adunk neki, hogy a növekedésben gyorsan helyreállítsa magát. Tehetjük ezt úgy is, hogy fél adag nitrogénes hosszúfelszívódásút szórunk ki, míg a levélen adunk neki nitrogénes lombtrágyát. A lombtrágya hatása pont addigra fog kifutni, mikorra a hosszúfelszívódású beindul.
Lombtrágya: Mr.Greener Pázsit Top Super Booster
2. Talajéletfokozás szerves trágyával
Akár granulált formájában, akár folyékony formájában, de mindenképpen használjunk szerves tápanyagot is! Ezek olyan kelatizált állapotba hozzák a talajban a tápanyagot, hogy a növény képes könnyedén felvenni őket. Ezen kívül a benne található humuszképző anyagok felgyorsítják a talajélet javulását. Ma már olyan talajkondicionálok is kaphatók, amelybe a talajt támogató baktériumok vannak.
Huminsav: Energia Humin
Talajoltó baktériumtrágya: Phylazonit Talajoltó
3. Homokszórás
Amennyiben egyenetlenségek vannak a kertben, itt a lehetőség, hogy csökkentsük azt homokszórással. A homokszórással a felülvetést is segítjük, mivel a magok így még könnyebben beágyazódnak. Amennyiben kötöttebb, nem jó vízátersztőképességű talajunk van, akkor ezzel a talajszerkezeten is javítani tudunk.
A barkácsáruházakba is kapható kvarchomokot, vagy térkőhomokot használjuk erre. A homokszórás nem szükségszerű az őszi gyepszellőztetés sikeréhez.