A lombtrágya kijuttatása kétféleképpen is történhet:
1. Permetezéssel
Ez a módszer az, ami általánosan támogatott. A permetezéssel lombra kijuttatott tápanyag anélkül felszívódik a leveleken, hogy a talajba jutva környezeti terhelést jelentene a talaj számára.
Hatása nagyon gyors, kijuttatása után 3-4 nappal már szemmel látható változást tud okozni a gyepen, ideális körülmények megléte esetén.
2. Beöntözéssel
Az a módszer folyamatos használata egyenes út a talaj savasítására, ami számos negatív következménnyel járhat a gyepállomány számára. Ezért mind két esetben, de ennél mindenképpen javasolt a szerves anyagok és a talajoltó baktériumtrágyák bejuttatása a talajba.
Hatása annyira gyors, hogy ideális körülmények mellett akár 24 óra alatt képes változást okozni a gyepben.
A lombtrágya kijuttatása permetezéssel
A lombtrágyát leginkább permetezéssel juttatjuk ki a gyep lombjára. Érdemes a permetező szórófejét nagyon finom, ködszerű porlasztásra állítani a kijuttatásnál annak érdekében, hogy a levél színét és fonákját egyaránt érje a permetlé. Erre azért van szükség, mert a felszívódás 50-50%-ban történik mind a két oldalán a levélnem. Azért is jó még ez a beállítás, mert a viaszkos levélzet könnyen lepergeti magáról a nagy cseppeket és ezek legördülve a talajra cseppennek és nem a leveleken hasznosulnak.
A lombtrágya használatának előnyei:
- Kijuttatása nagyon gyors!
- Gyors tápanyagbevitelre alkalmas!
- Gyors hatást tudunk vele elérni!
- Nem terheljük vele a talajt!
- Amikor gyökéren már nem tudja felvenni a tápanyagot a gyep, akkor lombon még igen!
- Amikor gyökéren még nem tudja felvenni a tápanyagot a gyep, akkor már lombon igen!
A kijuttatás ideális időpontja:
A permetezés időpontját úgy válasszuk meg, hogy a legkisebb UV terhelést vegyük figyelembe. A késő délutáni, illetve a kora esti órák mindenképpen alkalmasak. Azonban nyáron, amikor az éjszakai hőmérséklet elérheti a 20 C°-ot, akkor inkább a kora reggeli vagy délutáni órák a legalkalmasabbak, mivel ilyenkor tartózkodunk az esti nedvességtől a gombás fertőzések magas kockázata miatt.
Mindenképpen szélcsendes időben, amikor nem várható csapadék a következő 8-12 órában.
A lombtrágya kijuttatása beöntözéssel
Van számos olyan talajjavító, talajkondicionáló készítmény, amit beöntözéssel tudunk a leghatékonyabban a gyökérzónába eljuttatni. Ilyenek például a huminsavas készítmények és a bakteriális talajéletfokozók. Permetezést követően az öntözőrendszerrel bemosatva a talajba is jó eredménnyel tudjuk alkalmazni, de kétségkívül ennél hatékonyabb megoldás a közvetlen bejuttatás.
Alapvetően egy 2%-os oldatra lesz szükségünk a lombtrágya, a huminsavas, illetve a talajéletjavító folyadékok keverési arányának tekintetében.
A locsolótömlőre (slagos) szerelhető folyékony lombtrágyaadagolók jellemzően beállíthatók, hogy milyen százalékban (%) adagolják a tartalmukat a kiáramló vízhez.
Locsolótömlős folyékony lombtrágyaadagoló használata:
Környezeti szempontokat figyelembe véve valószínűsíthetően a legkedvezőtlenebb megoldása a gyep tápanyagpótlásának. Folyamatos használata rövid út a talaj savasodásához, ami számos negatív hatással bír, és a kedvezőtlen folyamatokat segíti elő. Alkalmazása ezért leginkább akkor javasolt, ha rendkívül gyorsan kell, hogy „belenyúljunk” a gyep élettani folyamataiba.
Milyen esetekben használjuk beöntözéssel?
- Erős fizikai sérülések után:
Mr.Greener Pázsit Top Super Booster lombtrágya
- Nagy gyökértömeg veszteségnél:
Mr.Greener Pázsit Top Baby Grass vagy Perfect Balance lombtrágya
- Betegségek magas kockázatánál:
Mr.Greener Pázsit Top FULL Protect lombtrágya
- Gyors eredmény elérésénél:
Mr.Greener Pázsit Top Super Booster 2dl + Green MAX 1 dl lombtrágya
A beöntözés ideális időpontja:
Automata öntözőrendszer: Az automata öntözőrendszerre szerelt adagolóval a megszokott hajnali öntözésnél való kijuttatás megfelelő, mivel ilyenkor a legkisebb a párolgási veszteség.
Locsolótömlőre szerelt adagolóból kijuttatás: A kora esti órák alkalmasak lehetnek, mivel a párolgási veszteség ilyenkor csekélyebb és az esti órákban a felszívódás hatékonyabb. De lehet a hajnali órákban is, ha valakinek ez egy megfelelő időpont a bioritmusának.