Vízben oldott tápanyag bejuttatás
A növényeknek a tápanyagfelvétele természetes körülmények között kizárólag a gyökérzónában történik. Azokat a tápanyagokat tudják felvenni, amelyek a talajvízben, a talajban található nedvességben oldott formában találhatók meg. Amennyiben a gyökérzónába eleve oldott tápanyagot tudunk juttatni, akkor gyakorlatilag azonnal felvehető tápanyagot biztosítunk a növényeknek, így a gyepnek is.
Vannak olyan talajélet javító készítmények, amiket vízben feloldva vagy vízhez keverve a lomra juttatunk, majd egy kiadós öntözéssel a talajba mosatjuk a lombról. Ilyenek például a huminsavas készítmények. Sokkal hatékonyabb módja az, ha közvetlenül a talajba, és közvetlenül a gyökérzónához tudjuk juttatni a megfelelő tápanyagot.
Ennek két módja is van:
1. Az automata öntözőrendszerre szerelt professzionális tápanyagadagoló segítségével. Bár ez a technológia nincs elterjedve a házi kerti felhasználásban, rendkívül precíz és jól működő tápanyagadagolók érhetők el a piacon. Megjegyzem, hogy csak is egy jól megtervezett, egyenletes vízkibocsátás mellett fog egyenletes eredményeket hozni a gyepen.
2. A másik megoldás erre a tömlővégre szerelt tápanyagadagoló, aminek segítségével a víznyomással tudjuk kijuttatni az oldott tápanyagot. Azon a mechanikus elven működik, hogy a tömlő és az adagolótartály össze van kötve egy kisebb keresztmetszetű csővel, és a tömlőben átfolyó víz áramlása szívja ki a tartályból a vízben oldott tápanyagot.
Nagyon gyors hatás
A gyepápolásba rendkívül sokoldalúan használható módszer a tápanyag beöntözés. Amikor egy nyári időszakban néhány napra vagy hétre enyhébb periódusok vannak, akkor extra tápanyaghoz tudjuk juttatni a gyepet. Kelatizált tápanyagkészítménnyel akár 24 óra alatt is elérhetünk szemmel látható eredményt a gyep optikai tulajdonságain.
A kelatizált mikroelemes levéltrágyák használatával a tápelemek egyenletesebben juttathatók ki, a szerek önmagukban is megfelelő tapadást biztosítanak és ezért kedvezőbb a hasznosulásuk is, hiszen ezen készítmények könnyebben és gyorsabban áthatolnak a levelek viaszos kutikuláján.
A kelatizált mikroelemes lombtrágyák fő jellemzői közé tartozik, hogy egyenletesebben juttatható ki! Kedvezőbb a hasznosulásuk, mivel tapadás fokozására nem szükséges adalékanyagot használni hozzájuk. Levélre kijuttatva gyorsabban és könnyebben szívódnak fel. Továbbá a kelát burok megvédi a mikroelemeket, hogy a talajba jutva azonnal kötésbe lépjenek és ne hasznosuljanak a gyökérzónán.
A kimerülés sebessége
A hosszúfelszívódású granulált műtrágyák esetében a folyamat ugyanaz, a különbség az oldódás gyorsasága és ebből kifolyólag a felszívódás sebességében mutatkozik meg. Míg a hosszúfelszívódású burkolt műtrágyáknak általában 2-4 hónap a kimerülési ideje, addig a gyökérzónába juttatott oldott tápanyagoknak és lombtrágyáknak 10 nap.
A gyep teljes tápanyagpótlása egész évben kielégíthető ezzel a módszerrel, azonban ennek van egy társult időigénye is. Egész biztos azonban, hogy a szezonálisan hektikus időjáráshoz jobban alkalmazható, dinamikus módszer ez, amivel gyakorlatilag az adott körülményekhez igazodva a legmegfelelőbb összetétel juttatható ki a gyepre.
Talajterhelés
Környezeti szempontokat figyelembe véve valószínűsíthetően a legkedvezőtlenebb megoldása a gyep tápanyagpótlásának. Folyamatos használata rövid út a talaj savasodásához, ami számos negatív hatással bír, és a kedvezőtlen folyamatokat segíti elő. Alkalmazása ezért leginkább akkor javasolt, ha rendkívül gyorsan kell, hogy „belenyúljunk” a gyep élettani folyamataiba.