A gyep egész éves tápanyagszükségletét a gyökéren keresztül való tápanyagutánpótlásra alapozzuk.
Azokat az eseteket kivéve, amikor nincs erre lehetőségünk és más szempontokat is figyelembe kell vennünk. Ezekre az esetekre adnak kiváló megoldást a lombtrágyák.
Milyen esetekben alkalmazandó a lombtrágya?
Amikor a gyep elveszíti a gyökerét, vagy korlátozva van a felszívó képessége, akkor nincs más lehetőségünk a megtámogatására, mint a leveleken keresztül való bejuttatás.
Ezekben az esetekben szükségünk lesz rá:
- A gyep elveszti a gyökerét
- Szélsőséges talaj ph
- Szárazság
- Extrém hőmérséklet
Mikroelemek pótlása a gyepnek
Vannak olyan mikroelemek, amelyek a talajban csak kötött formában vannak jelen és nem tudja a gyep felvenni. Jellemzően ezekből az elemekből csak nagyon kevésre van szüksége a gyepünknek, azonban néhány ilyen elem élettani jelentőségét csak mostanában kezdjük megérteni és feltárni a bennük rejlő lehetőségeket. Ilyen elelem például a szilícium, ami elsősorban a növények, így a gyepek védelmében játszik főszerepet. Nagyon fontos tehát, hogy a lombtrágyával a mikroelemeket is pótoljuk, méghozzá olyan formában, amiben fel tudja venni a gyep.
Betartandó szabályok
A lombon keresztül való tápanyagfelvétel a levelek gázcserenyílásain keresztül megy végbe. Ezek a nyílások a levél színén és fonákján megegyező számban vannak, így a hatékonyság szempontjából fontos, hogy egyenletesen juttassuk ki a pázsit- vagy gyepfűszálak mind két oldalára a tápanyagot.
1. A permetezéshez lágy vizet használjunk
A legjobb lágy víz a természetes esővíz, tehát ez felel meg a legjobban. Méghozzá a 16-24C° hőmérsékleten, hogy megelőzzük a kicsapódási, illetve feloldódási problémákat.
2. A permetezés technikája
Amennyiben a permetező beállítása lehetőséget biztosít rá, akkor a maximális porlasztásra kell állítani. A motoros permetezőgépeknél ez a funkció elérhető.
3. Ideális körülmény
Mivel rendkívül finom ködölő permettel fogjuk elérni, hogy a levél mind két oldalát közel egyformán érjük el, ezért ezt szélcsendben tudjuk megvalósítani.
4. Ideális napszak
A permetlé kijuttatásához legmegfelelőbb időpont a kora reggeli órák, mivel ilyenkor vannak teljesen nyitva a gázcsere nyílások. Ezen kívül a talajhőmérséklet és a levegőhőmérséklet ebben az időpontban közelíti meg leginkább egymást. Ezáltal a legkisebb a párolgás, ami lehetőséget ad, hogy a levélről a felszívódás megtörténjen.
Amit kerüljünk el
A nagycseppekben való kijuttatás nagymértékben csökkenti a hatásfokát az eljárásnak. Ilyenkor a levél viaszos felületéről legördül a vízben oldott tápanyagcsepp és a földre jut, ahol az elpárolgással sok veszteség keletkezik.
Javasolt adalékok
Ahhoz, hogy jelentősen javítsuk a permetlé hatékonyságát, szükségünk lehet bizonyos formulákra.
Ezek a következők lehetnek:
- Tapadást fokozó adalék
- Felületi feszültség fokozó adalék
- Párolgást gátló adalék