Elsősorban az amerikai és angliai füves sportpályákon és golfpályákon használatos gyepfenntartó technológia, ami nem csak a gyepnek hasznos, hanem a talaj szerkezetét és előnyös képességein is javítani tudunk vele.
Hazánkban sajnos ez még nem egy elterjedt módszer, pedig a gyeplyuggatás vagy másnéven talaj lyuggatás egy rendkívül hasznos eljárás arra, hogy számtalan problémát megelőzzünk, ami az éves gyepfenntartás közben rendszerint felmerül.
Mire jó a gyeplyuggatás vagy talaj lyuggatás?
- A felszínen kialakuló gyepfilcréteget átlyukasztva utat nyit a víznek, a tápanyagoknak és a gázcserének a fű mélyebb gyökérzónája felé.
- A talajtömörödés enyhülésével javítja a talajszerkezetet és a fű gyökérképződését elősegíti.
- Homokszórással kiegészítve (top dressing) lazítja a kötött talaj szerkezetét.
- Jelentősen kisebb vízfelhasználás mellett is jobb eredményeket biztosít.
- A betegségekkel szemben ellenállóbb gyepállomány hozható létre azzal, hogy a gázcsere a talajban könnyebben megtörténik és a víz nem pang.
- A laza talajszerkezetben a gyep könnyebben sűrűsödik és a gyökérzete mélyebbre húzódik.
Hogyan működik a gyeplyuggatás?
A gyeplyuggatást általában speciális géppel végezzük. A gép 5-9 cm mély föld dugókat emel ki a talajból, aminek a helyén lyukak képződnek úgy, hogy azok képzése során nem tömörödik a talaj. Hatására a víz és tápanyag a mélyebb rétegekben húzódó gyökérzónába is akadály nélkül eljut. Homokszórással kombinálva a talaj szerkezetén is javítani tudunk. Ez az aerációs (szellőztető, levegőhöz juttató) folyamat az, ami rendkívül kedvező hatással bír a gyepre.
Mivel végezhető a gyeplyuggatás?
Általában erre specializált talajlyuggató géppel végezzük. Kis kertek esetében van lehetőség és eszköz rá, hogy kézi szerszámmal is meg lehessen oldani.
Mikor ideális a gyeplyuggatás?
Ennek a műveletnek az ideális ideje a tavasz, illetve a nyár vége. Ezekben az időszakokban van a gyep nagy gyökértömeg növelése és növekedése, ami egyenlő a regenerációs képességének a fokozottságával. Ilyenkor a gyep tápanyagéhes és nitrogénéhséget mutat. Ennek kielégítésével gyors növekedésre és gyors regenerálódásra számíthatunk. A folyamat elvégezhető a szokásos tavaszi gyepszellőztetéssel együtt.
Általában évente egyszer elegendő az alkalmazása!
Milyen esetekben célszerű alkalmazni?
A „csavarhúzó teszt” nagyon egyszerű és jól bevált megoldás arra, hogy megállapítsuk, hogy milyen tömörödöttsége van a talajnak. Úgy teszteljük, hogy beletoljuk a csavarhúzót a talajba! Ha nehezen megy bele, akkor szükséges a talaj lyuggatás.
- Ha agyagos, tömör, vízzárórétegként viselkedő talajunk van.
- Ha a nagy meleg megviseli a talajt és ennek hatására túl sokat kell öntözni.
- Ha a talaj vízmegtartó képessége nagyon alacsony és gyakran kiszárad.
Sem a mélylazítás, sem pedig a tüskéshenger nem helyettesíti a talaj lyuggatást!