GYEPÁPOLÁS TAVASSZAL

GYEPÁPOLÁS TAVASSZAL

Kertünk összképéhez hozzátartozik a szép gyep látványa is, ami nagyon meghatározó tud lenni akkor, ha minél nagyobb felületen fűvel borított a terület. Ahhoz, hogy egész évben megalapozzuk a szépségét elengedhetetlen, hogy elvégezzük a tavaszi gyepápolást.

A tavaszi gyepápolást csak elsietni és túl későn elkezdeni lehet. Fontos, hogy jól időzítsük!

Mikor fogjunk hozzá?

A fagyos vagy túl hideg talajon a gyepszellőztetés több problémát okozhat, mint amennyi hasznot hoz. A gyepszellőztetés folyamán a gyökérzet egy része a felszínre kerülhet, ami közvetlen találkozása a 0 C° alatti hőmérséklettel fagyáshoz vezethet!

A túl későn végzett tavaszi gyepápolás megsértheti a fű oldalhajtásit, amit ebben a nagy növekedési szakaszban, optimális körülmények közt nevel a növény.

Úgy kell időzítenünk, hogy a tartós melegedési időszakban végezzük a gyeplyuggatást és a gyepszellőztetést! Általában áprilisban, amikor már tartósan 15 C° fölé emelkedett a hőmérséklet vágjunk bele ezekbe a nagy regenerálódást igénylő sok fizikai sérülést okozó munkákba!

Milyen feladatokat kell elvégezni tavasszal?

Van egy kiválóan bevált feladatsor, aminek a pontos lépéseit elvégezve, nagyon szép (olykor megdöbbentő eredményeket érünk el a gyepállomány általános állapotán. Ezek a következők:

   1. Fűnyírás

Két egymást követő alkalommal vágjuk le a gyepet:

  • Tisztító nyírás

Ideális körülmények között a gyep nem haladja meg ilyenkor az 5 cm-es magasságot, vagy csak enyhén magasabb ettől. Tehát 5 cm vágási magasság beállításával végezzünk egy tisztító nyírást és távolítsuk el a lehető legtöbb falevelet, növényi részeket a fűről, ami nem oda való. Ha kicsit megcsípi a tetejét az nem baj.

Erre a nyírásra, ezen a vágási magasságon azért volt szükség, hogy összeszedjük róla az oda nem illő dolgokat. Ha egyből a tavaszi vágási magassággal nyírnánk, akkor a fű és az egyéb növényi részek együttes vágásával mulcsolhatjuk is a gyepet, amire pont, hogy nincs szükség!

  • Fűnyírás

A tavaszi időszak kiváló lehetőség számunkra, hogy csökkentsük a vágási magasságot! A gyepszellőztetés végzését amúgy is elősegíti, ha az 5 cm-es áttelelő magasságot 3,5 – 4 cm-re visszanyírjuk.

Teljes cikk a fűnyírásról! 

   2. Gyepszellőztetés

A tavasz gyepszellőztetést késes módszerrel végezzük! Ez az időszak az, amikor a gyep a legnagyobb növekedési, és egyben a legnagyobb regenerálódási időszakában van. Ilyenkor lehet a durvább fizikai megújító módszereket alkalmazni ahhoz, hogy fiatalítsuk a gyepet.

A gyepszellőztetés célja:

A tavaszi gyepszellőztetés lényege, hogy a tél folyamán elhalt és bomlásnak indult fűszálak, moha és egyéb növényi részek okozta gyepfilcet elvékonyítsuk, hogy a víz, a tápanyag és a gázcsere szabadon áramoljon a talaj mélyebb rétegei felé, ahol a optimális esetben fű mély gyökérzete húzódik

Amennyiben tervezünk gyeplyuggatást, akkor elegendő lehet a rugós módszer alkalmazása!

Miután elvégeztük a gyepszellőztetést NE IJEDJÜNK MEG! Igen, pontosan úgy néz ki, mintha most tettük volna tönkre az egész gyepet! De nem. Annak pont úgy kell kinézni!

Teljes cikk a gyepszellőztetésről!

   3. Gyeplyuggatás

A gyeplyuggatást, vagy másnéven talaj lyuggatást akkor végezzük el, ha túlságosan tömörödött a talaj, illetve, ha pocsolyásodik, vagy legalább egy éve már nem végeztük!

A gyeplyuggatást általában speciális géppel végezzük. A gép 5-9 cm mély föld dugókat emel ki a talajból, aminek a helyén lyukak képződnek úgy, hogy azok képzése során nem tömörödik a talaj.

A gyeplyuggatás célja:

Hatására a víz és tápanyag a mélyebb rétegekben húzódó gyökérzónába is akadály nélkül eljut. Homokszórással kombinálva a talaj szerkezetén is javítani tudunk. Ez az aerációs (szellőztető, levegőhöz juttató) folyamat az, ami rendkívül kedvező hatással bír a gyepre.

Teljes cikk a gyeplyuggatásról!

   4. Felülvetés

Ilyenkor adott a lehetőség, hogy fiatalítva a gyepállományunkat, felülvetést végezzünk! Az általános szabály az, hogy ugyanazzal (vagy a fajtajellegét megőrizve más típussal) a fűmagkeverékkel szórjuk meg, mint amilyen eleve a gyepállományt alkotó fajta. De, arra is lehetőséget kínál ez az időszak, hogy a tapasztalataink alapján valamilyen más irányba tereljük az állományt, ha az túl kényes, betegségre hajlamos vagy a nyarakat nehezen toleráló fajta.

A felülvetés befejezése képpen homokkal is megszórhatjuk a felületet, ami arra is alkalmat ad, hogy a terület egyenetlenségén is javítani tudjunk. Ehhez a kvarchomok, másnéven térkőhomok alkalmas.

A felülvetés célja:

Megfiatalítani, vagy megváltoztatni a gyepállományt, illetve a gyér területek újra füvesítése. Vannak kiváló, kifejezetten felülvetésre alkalmas, nagyon gyorskelésű fajták. Célszerű ezek közül kiválasztani a legmegfelelőbbet!

Teljes cikk a felülvetésről!

   5. Tápanyag ellátás

A tavaszi nagy növekedési szakaszban a gyep nem csak a levélzetének számán, hanem a gyökértömegén is nagyot növeszt. Szüksége lesz valamilyen tápanyagra, ami serkenti és megtámogatja a növekedésben. Gyors tápanyagra lesz szüksége, amire viszont csak a lombtrágyák lesznek alkalmasak, mivel a szilárd műtrágyák felszívódása gyökéren hetekig tartó folyamat ilyen hőmérsékleti körülmények mellett.

Ilyen körülményeknél a komplex összetevőkből álló, nitrogéntúlsúlyos lombtrágya lesz a megfelelő, amivel a gyep a nyár elejéig folyamatosan táplálható. Mindenképpen gondoskodjunk a talajkondícióról és a talajélet javításáról is!

Mr.Greener Pázsit Top Super Booster lombtrágya esetében 10 naponta ismételd meg, összesen 3 alkalommal!

Ez egy kiváló tavaszi koktél!

   6. Öntözés

Ha lombtrágyát permetezéssel használtunk, akkor vegyük figyelembe, hogy a permetezést követő 8-12 órában ne öntözzünk. Ha a lombtrágyát beöntözéssel juttattuk a gyökérzónába, akkor megöntözhetjük a gyepet közvetlen a műveletek ehhez a pontjához érve.

Ha alkalmaztunk felülvetést, akkor figyeljünk oda, hogy olyan rendszerességgel öntözzünk, hogy a talaj felső 1-2 cm-es rétege ne száradjon ki, amíg a mag csírázni nem kezd. Ez napközbeni 20 C°-os hőmérsékletnél napi/kétnapi öntözést is igényelhet. Ahogy a sarjadó fűszálak 2-3 cm-es magasságúak lettek, már nem szükséges a napi öntözés! Feltehetőleg a heti 2× öntözés is bőven elegendő lehet.

Teljes cikk az öntözésről!

   7. Fűnyírás

15-20 C° napközben hőmérsékletnél a gyep növekedésnek fog indulni. Ameddig a felülvetésből származó zsenge szálak el nem érték a vágási magasságot, addig ne nyírjuk sűrűn. Hetente egyszer elegendő. Miután elérték a vágási magasságot, akkor már heti két alkalommal vágjuk le és tartva ezt a nyírási sűrűséget egészen az ősz közepéig, a hőmérséklettő függően akár a végéig.

Teljes cikk a fűnyírásról! 

Mikorra lesz szép a gyep?

Ha jól csináltunk mindent és az időjárás is az évszaknak megfelelően működik, akkor a művelet utáni 2.-3. héten egészen biztos, hogy komoly pozitív változással számolhatunk! A növekedés és a sűrűsödés fel fog gyorsulni, egyre több nyesedéket fogsz találni a fűnyíró gyűjtőjében.

Javaslatok:

Ha úgy látod, hogy elérted az ideális állapotot, akkor válthatsz a Mr.Greener Pázsit Top Perfect Balance lombtrágyára.

Ha úgy találod, hogy nem eléggé mély zöld a gyep, akkor váltogathatod a kezelést a Mr.Greener Pázsit Top Green MAX lombtrágyával.

Hogyan ápoljam tovább?

Ha nem kell kivédened semmilyen betegséget vagy kártevő támadást, akkor három dologra fog korlátozódni a tavaszi gyepápolás egészen a nyár végéig:

  • Rendszeres fűnyírás

Lehetőleg heti 2 alkalommal nyírd le a gyepet! A rendszeres kis mennyiségű nyírás a fű hajtásrendszerét stimulálja és sűrű, tömött gyepet eredményez.

  • Rendszeres öntözés

A tavaszi gyepfelújítás után törekedj arra, hogy a mélyöntözés elve alapján ritkán, de sokat öntözz! Erre azért van szükség, hogy a gyökérzetet lefelé szoktasd. Minél sekélyebb a gyökérzet, annál kényesebb a gyeped! Minél mélyebb a gyökérzet, annál egészségesebb!!

  • Rendszeres tápanyagozás

Lehetőleg 10-14 naponta adj neki tápanyagot levélen keresztül! Ezzel jóval kevésbé terheled a környezetet, mint a szilárd granulált műtrágyákkal. A jobb oldalsávban különböző szezonális tápanyagrecepteket találsz és recepteket bizonyos problémák kezelésére. Használd!