GYEPÁPOLÁS ŐSSZEL

GYEPÁPOLÁS ŐSSZEL

A gyep őszi ápolása

A lombhullás következtében a legtöbb kertben rákerülnek a levelek a gyepre, amit rendszeresen távolítsunk el a gyepről. A levelek kitakarják a napfényt és egyeletlenné tehetik a nedvesség eloszlását, vagy akár ellehetetleníthetik. Az őszi időszakban már jelentősen csökken a napos órák száma, pedig a fotoszintetizáló gyep számára ekkor kezdődik meg a télre való felkészülés, a tápanyagraktárak feltöltése. Tartós jelenlétük előbb színváltozást, majd elhalást okoz az gyepállományban. Heti egy, de inkább több alkalommal is távolítsuk el a leveleket.

Eltávolításhoz kiváló a lombfúvó vagy a lombseprő, de mindenképpen olyan megoldás, ami nem vezet a fűszálak megsértéséhez, mivel a regenerációs képessége már lecsökkent állapotban van.

A hűlő talaj következtében a földigiliszták tevékenysége a talajfelszínhez közeli régióba tevődik át. Emiatt gyakoriak a földigiliszta túrások, amiket, ha kezeletlenül hagyunk, akkor rothaszthatják a fűszálakat és ez egy homogén tömött gyepen meglátszik. A földigiliszta rendkívül hasznos talajlakó, ezért az eltávolítását annak ellenére sem javasoljuk, hogy táplálékállata a vakondnak. Ezeket a kis kupacokat leginkább száraz állapotukban érdemes egy finom szálú seprűvel vagy partfissal elsöpörgetni.

A gyep őszi táplálása

Ebben az időszakban a fűfélék és pázsitok elsődleges tápláléka a kálium. A kálium a növény vízháztartásának a szabályozásában és a sejtfalainak a megerősítésében, ezért az ellenállóképességének a fokozásában játszik főszerepet a közelgő tél alacsony hőstresszének a kivédésében.

A káliumtúlsúlyos tápanyag kijuttatási időpontjának a meghatározásánál két fontos szerepet tartsunk szem előtt:

   1. A nyár végi nitrogénes tápanyag a gyökérzónában már biztosan kiürült.

Mint általában az összes patogén gombánál, így a télen fertőző hópenésznél is a legnagyobb kockázati tényező a nitrogén jelenléte. A gyep még mutat az októberi napsütésben a nitrogén iránti igényt, hiszen nem álltak le a növekedési és regenerálódási folyamatai. Azonban ezt már csak lombtrágyával elégítsük ki, mivel a lombon keresztül táplálás ilyenkor 10-14 napon kifut.

   2. Legkésőbb október közepéig megtörténjen.

A téli tápanyagfelkészítés nem közvetlenül a tél előtti tápanyagozást jelenti. A +8 C° alatti talajhőmérséklet már nem ideális a gyökérzetnek a tápanyag felszívásához. Továbbá nem maradt már idő, hogy a növény beépítse a tápanyagot. Lombon ilyenkor még táplálkozik a gyep, tehát a lombtrágyának van létjogosultsága még ilyen körülmények között is. De nem ilyenkor ideális a felkészítés.

A lombon keresztül való táplálás egyszerű és gyorsan kivitelezhető folyamat, ami nem terheli a talajt! A talajhőmérsékletek alakulását egyszerűen az OMSZ weboldalán tudjuk megnézni.

A növény kondicionálók is jól teszik a dolgukat ilyenkor, érdemes a lombtrágyával együtt használni.

A gyep öntözése ősszel

A hőmérséklet csökkenésével a talaj párolgásának a csökkenése is rohamos tempót vesz. A gyepnek még van szüksége öntözésre, azonban ezzel már nagyon óvatosan kell bánni, mert a lappangó víz komoly károkat okozhat a gyep gyökérzetében:

  1. Levegőtlen talaj
  2. Sárguló gyepállomány
  3. Gombabetegségek kockázata

A 15-20 C°-os hőmérsékleteknél a gyep napi öntözési szükséglet 15-20 mm/hét. Ezt több tényező is tudja befolyásolni:

  1. A fűfajtáktól
  2. A talajtípustól
  3. Az benapozottságtól és beárnyékoltságtól

A gyep őszi betegségei

Sajnos, ez az évszak jellemzően magába foglalja a nyári betegségek és az őszi betegségek jelenlétét is. A ködszitálás, a párás, a felhős, fényhiányos de meleg időszakok rendkívül kedveznek a legveszélyesebb gombabetegségnek, ami a phytium. Két dolgot is tehetünk ilyenkor, mind a kettő eredménye, hogy csökkentjük a gyepfelület nedvességét:

   1. Vasgálicos permet

Ez egy enyhe kénsavas permet, ami a vízelvonással szárítja le a fűszálakról a gyepet

   2. Homokszórás

Kvarchomokkal szórhatjuk, amit szórókocsival egyenletesen tudunk kijuttatni.

A tipikus szezonbetegsége ilyenkor a gyepnek a rozsdabetegség. Ez nem egy durva gombabetegség, azonban tartós kezeletlenül hagyása okozhat bajt.

A gyep nyírása ősszel

A fűnyírás ilyenkor az óvatosság és a precizitás szellemében kell, hogy történjen. Ennek oka, hogy a fű regenerációs képessége ilyenkor nagyon lassú, majd megáll. Fontos a kés élessége, hogy egyenletes és szép vágási felületet kapjunk, amiből a gyep könnyen gyógyul. Egy mélyrevágás ilyenkor az egész téli gyepünk kinézetét rombolhatja, hovatovább teheti tönkre teljesen az adott szakaszon a füvünket.

Mint mindenkor, a nyírás legoptimálisabb időszaka a reggel. Ehhez viszont vagy a slagos megoldással vagy a cirokseprős megoldással el kell távolítani a gyepről a harmatot. Belátom, hogy ehhez csak a fanatikusoknak lesz kedve. Lehetőleg akkor nyírjuk, amikor már nem nedves és még a reggeli időhöz legközelebb járunk.

A gyep őszi javítása

A foltokat, ritkulásokat és hiányosságokat kijavítani ebben az évszakban is van lehetőségünk, azonban számíthatunk arra, hogy a kelés az alacsonyabb hőmérséklet miatt elhúzódik és jóval hosszabb ideig tart. Tudunk ezen segíteni, ha melegben csíráztatott fűmaggal dolgozunk. Ezt a szokásos módon (divot módszer) homokkal keverve lehet a foltokba beszórni.