GYEPÁPOLÁS NYÁRON

GYEPÁPOLÁS NYÁRON

A hidegévövi füvek nagy növekedési folyamat a koranyári időszakban a végéhez ér. A magas hőmérsékletek nem kedveznek a számukra, ilyenkor rengeteg kihívással találja szembe magát a gyepállomány. Ahhoz, hogy a gyep ellenálló legyen, jó kondícióra és élettel teli, egészséges talajra van szükség. Ez éveken át folyamatos hozzáállást kíván.

A nyári gyepápolás mérföldkövei

Amiről az alábbiakban írunk az, hogy mit tehetsz MOST a gyepedért! Mivel, mikor és hogyan tápláld és ápold ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki belőle.

   1. Fűnyírás

A kismértékű és rendszeres nyírással tudjuk biztosítani azt, hogy az állomány egyszerre nagyobb lombtömeget ne veszítsen. Ilyenkor a nagy lombtömeg vesztés vagy egy túl mélyre vágás (skalpolás) visszafordíthatatlan problémákat okozhat.

Problémákhoz vezethet az is, ha a vágókés nem éles. A fokozott stressznek kitett fű, még rosszabbul reagál minden plusz nehézségre akkor, ha amúgy is nyomás alatt áll. A gyep, ami az életlen vágás okozta regenerálódásra, illetve a gombák által okozott támadások elhárítására koncentrál, nem fog ideális képet mutatni.

Ha egy nyaralás ideje alatt nem tudjuk megoldani a fűnyírást, akkor csak több lépcsőben érjük el a megszokott vágási magasságot. 1-2 naponta 2 cm-es vágással, de maximum egyszerre az adott magasság 30%-át távolítsuk el.

   2. Öntözés

A nyári kánikulában elengedhetetlen a gyep öntözése! A hazai csapadékviszonyok közt, tartós forróságban a hidegégövi fűfélék öntözés nélkül elpusztulnának. Jellemzően minden öntözési évszakban az egyidőben nagymennyiségű öntözést alkalmazzuk, a hőmérséklet emelkedésével az öntözés gyakoriságát növeljük. Ezt az öntözést a hajnali órákra időzítjük nyáron, mivel a párolgási veszteségünk ilyenkor a legcsekélyebb. 10-12 mm csapadékutánpótlás sem túlzó ilyenkor!

  • 35 C° felett minden nap öntözzük a gyepet
  • 30-35 C° között 2 naponta elegendő öntözni

A legforróbb napokon a déli órákban úgynevezett hűtőöntözést is alkalmazhatunk, ami maximum 1-2 percig tartó, a leveleket lehűtő öntözés, a hőstressz elkerülése érdekében. Nincs szükség délben áztató öntözésre, mivel a cél, hogy az éjszakai órákra száraz legyen a talaj. Az 20 C° vagy e feletti éjszakai hőmérsékletben a nedvesség egy mozdulatlan vízpárává dunsztolódik közvetlenül a talajfelszín felett és borítékolható a gombás fertőzések kialakulása!

   3. Tápanyagpótlás

A nyári időszak legfontosabb tápanyaga a kálium. Ez az elem felel a gyep védelmi vonalainak a megerősítéséért! Fontos, hogy a kálium mellett a mikroelemsor is biztosítva legyen. A táplálék formája ilyenkor a lombtrágya. A környezeti terhelés csökkentése mellett nagyon gyorsan tudjuk vele feltölteni a növény tápanyag készleteit.

Amit kerüljünk el ilyenkor, az a nitrogén összes formája. Még akkor is, ha a karbamid hozzájárul az általános felszívódás minőségéhez. A nitrogén ugyanis vékonyítja a sejtfalakat és jellemzően a patogén gombák nitrogénéhesek, amik a magas talajhőmérsékletnél rendkívül magas kockázatot jelentenek.

Gombabetegség

Egyedül nyáron alakulhat ki az a körülmény, amiben az a 4 összetevő egyidőben jelen van, ami a gombabetegségekért felelős! Ez nem jelenti azt, hogy csak ezen körülmények között tarolhat a betegség.

A nyári éjszakákon ugyanis:

  • meleg van
  • sötét van
  • helytelen tápanyagozás miatt nitrogén van
  • helytelen öntözés miatt nedvesség van

A gombabetegségek elleni egyetlen hatékony védekezés a megelőzés! Miután kialakult a fertőző betegség, már vesztésre is állunk. Továbbá a felszívódó és kontakt gombaölőszerekkel is csak fékezni tudjuk a pusztítást, meggyógyítani nem.

Megelőzés

  • A megelőzés a fenti pontok helyes értelmezésén és betartásán múlik! Fontos megemlíteni, hogy a talaj állapota jelentősen közrejátszik a betegségek kialakulásában. A szerves tápanyagok és a talajélet elősegítő talajkondicionálók használatával támogathatjuk az egészséges közeg fennmaradását.
  • A trichoderma készítmények kúraszerű alkalmazása. A trichoderma egy magyar találmány, egy élő gombatörzs, ami megdöbbentő mennyiségben pusztítja a talajban lévő patogén gombákat. Tovább szimbiózisban él a gyepalkotókkal, így ami nem pusztítja el a gyepet, az a trichoderma gombát sem. Ezért, ha felüti mellette mégis egy gombás fertőzés a fejét, akkor a gombaölő nem fogja elpusztítani a trichodermát!
  • A kockázatos időszakban rendszeresen szemrevételezzük a gyepet. Amennyiben maximum tenyérnyi, de inkább kisebb fehér pókhálószerű anyagot vélünk felfedezni a fűben (micélium), akkor még inkább szigorítsunk a fenti szabályokon és figyeljünk! A micélium a gomba örökítő anyag és a gomba jelenlétére utal, ami csak az ideális körülményekre vár, hogy fertőzhessen. Teendőnk vele nincsen.

Kialakult a betegség

Mit látunk, ha már aktív gombabetegséggel van dolgunk:

  • Fehér habszerű képződmény
  • Kör alakban elpusztult gyep
  • Amorf alakú perzselt gyeppusztulás
  • Fekete talaj

Ha ezek a jelek vannak, akkor minden óra számít! Minél hamarabb gombaölő szerekre van szükség, hogy megállítsuk az állomány pusztulását. Összegezve tehát a preventív jellegű megelőzés azoknak a körülményeknek a folyamatos fenntartása, amik nem kedveznek a patogén gombák életfeltételeinek.

A GYEP NYÁRI VÉDEKEZŐ FELKÉSZÍTÉSE

A hazánkban található gyepek és pázsitok hidegégövi füvek. A nyár elejére a nagy növekedési időszakuk végére érnek. A 30-35 C°-os időszakokban beálltakor a növekedésük akár teljes mértékben is megállhat, akkor, ha nem optimálisak a feltételek. Gyökértömegük 60%-át elveszítik, azaz beáll a sínylődés a számukra abba az időszakba érve, amikor a leginkább ki lesz téve a fizikai terhelésnek, mind az időjárási viszonyok, mind az emberi felhasználás tekintetében, mind pedig a betegségek magas kockázata végett.

Szükséges tehát, hogy olyan körülményeket biztosítsunk a számára, amiben a regenerációs képessége megmarad, hiszen innentől majd minden tényező ellene játszik. Támogatásra lesz szüksége, amit még a 30 C°-os vagy alatti időszakban tudunk számára megadni.

Tápanyagpótlás lombtrágyával

A telepített gyepek nyári hiánytüneteik kezelésére magas káliumos lombtrágyát alkalmazunk. A sejtfalának megvastagításában és a vízháztartásának jó működésében van szerepe. Az extrém magas, vagy alacsony hő okozta stressz, illetve a betegségekben aktív időszakok megelőzésére, és a gyep fokozott ellenállóképességének növelésére alkalmazzuk! Felhasználása egészen a fagy bekövetkeztéig javasolt.

Ennek a tápanyagnak a kijuttatását kora este, UV mentes időszakban javasoljuk, a hajnali öntözés előtt, a gyep öntözése előtt 8-12 órával.

Talajélet fokozók és biostimulátorok

Ezek az anyagok olyan változásokat okoznak a növények anyagcsere folyamataiban és strukturális fejlődésében, melyek hatására fokozódik az abiotikus (elettelen tényezők) stresszhatásokkal szembeni tolerancia. Hatással vannak a növekedésre, a gyep minőségére és mennyiségére.

Az anyagcserefolyamatokban és az általános fejlődésben okoznak pozitív változásokat, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a stresszhatásokkal ellenállóbbak legyenek. További előnyük, hogy használatukkal csökkenthető műtrágyahasználat, amivel a környezeti kímélés valósul meg. Javítják a talaj szerkezetét és rendkívül pozitív hatással bírnak a talaj mikrobiológiai állapotára.

Trichoderma készítmények

A Trichoderma gomba-törzs a gyökérzónában szaporodik fel és térparazitaként a kártevő gombák megtelepedését lehetetleníti el!

  • A növények gyökereivel szimbiózisban él, és lecsökkenti a káros mikroorganizmusok életterét.
  • Befolyásolja a növények anyagcseréjét, amivel a nitrogén hasznosulást segíti elő.
  • Elérhetővé teszi a kötött foszfort a növény számára ezzel csökkentve a nyári gyökértömeg veszteséget.
  • Az auxin növényi hormon vegyület termelésével segíti a gyökérnövekedést.
  • Cellulózbontó hatása miatt segíti a növényi maradványokban való tápanyag feltárást.
  • Felerősíti a növény immunrendszerét, amivel jelentősen csökkenti a káros környezeti tényezők hatásait (aszály, fagy, gombás betegségek)

Ennek a koktélnak a kijuttatását követően alaposan öntözzük be, hogy a gyep gyökérzónájába kerüljön!

Robotfűnyírósoknak kötelező!

A TrihON tarlóbontó hatása igazolt, vagyis a gyepfilc lebontásában jelentős szerepe van!