A gyep sűrűsége
A gyep sűrűsége egyenes arányban áll a vágások számával! Tehát, minél többet vágod, annál sűrűbb gyeped lesz, ideális feltételek mellett. Ennek oka, hogy folyamatosan stimuláljuk a fű hajtásrendszerét, amivel jó kondíciója lesz. Ahhoz, hogy egészségesen sűrű gyepünk legyen szükséges, hogy hetente 2 alkalommal történjen fűnyírás!
Fontos fűnyírási szabályok
1. Skalpolás: Sosem vágunk a csomósodási pont alá! Ha a hajtásrendszer alá vágunk, azt skalpolásnak hívjuk és a gyep pusztulásához vezet. Ha a magasan tartás következtében a hajtásrendszer is magasan van, akkor folyamatos kismértékű vágási magasság csökkentéssel lejjebb tudjuk vinni a csomósodási pontot. Vannak olyan speciális tarackoló fűfajták, amelyek eredési pontja a földből ered. Ezeket (lásd golfpályákon a green) tudják 8 mm-en tartani.
2. 1/3-os szabály: A gyep lombtömegéből egyszerre sosem vágunk le az 1/3-ánál többet! Ennél nagyobb lombveszteség túlzottan nagy stresszt okoz a gyepnek, ugyanis a levelekben tárolt tápanyag és víz ennél nagyobb arányú elvesztése akár kiheverhetetlen problémát jelenthet. Amennyiben többet kell eltávolítanunk, akkor ezt ne egyszerre tegyük, hanem 2 naponta kisebb mennyiségek levágásával érjük el a kívánt magasságot.
Vágási magasság és fűnyírás
- 2,5-3,5 cm közötti vágási magasságnál 2 naponta vágjuk.
- 3,5-4,5 cm közötti vágási magasságnál 2 alkalom/hét vágjuk.
- 4,5- cm feletti vágási magasságnál 1 alkalom/hét vágjuk.
Melyik fűtípushoz milyen a vágási magasság?
- 2,5 cm angol perje, réti perje, de már csak rutinnal.
- 3,0 cm-től 4,5 cm-ig angol perje, réti perje, vörös csenkesz.
- 4,0 cm-től 5,0 cm-ig a nádképű csenkesz.
A fűnyírás optimális időpontja
A reggeli nyírás a legoptimálisabb időpont. Oka, hogy a nyírás következtében megsérült fűszálak regenerálása egy stresszhelyzet a növénynek, amiből felépülve érdemes az estét megkezdeni. Az éjszakai órákban szükséges ugyanis a leginkább védekezésre fordítani a figyelmét. Egy friss vágási felület egész egyszerűn kitettséget jelent az esti órákban.
Duble Cut fűnyírás
Azok a fűfélék – mint a réti perje -, amelyek levelei nagyon határozottan és mereven állnak egy-egy irányba, egy speciális nyírást igényelnek, amit Duble Cut-nak nevezünk. Ez annyit tesz, hogy keresztirányból is lenyírjuk a gyepet, azaz tulajdonképpen kétszer nyírjuk.
A vizes fű nyírása
Talán nincs olyan kert- és gyepbarát, aki ne találkozott volna már ezzel a problémával! Ugyan hazánkban nem jelentős mértékben fordulnak elő több napon át tartó esők, azonban egy évben néhányszor jellemzően mégis. Ilyenkor még a felkészültebbek sem tudják pontosan, hogy mi is a teendő. Ilyenkor a fű is gyorsan nő, minek kapcsán az 1/3-os szabály is egyre inkább szorít bennünket, ha szeretnénk a megszokott vágási magasságot tartva lenyírni a gyepet.
Mindenekelőtt valamivel le kell, hogy szedjük a vizet a gyepről. A hagyományos módszer az, ha vesszőseprűvel leseperjük. Tudom, hogy furcsán hangzik, de nem Angliában, hanem itthon. Csak csináld! Több szempontból is jót teszel vele.
A fűnyíróknak a nedves gyep általában kapacitási problémákat okoz, ezért vágd úgy, hogy fél sávokat tartasz. Félig a levágott részen és félig a vágandó felületen told.
Tipp: A forgókéses fűnyíróval vágjuk a gyepet, ne a motoros hengerkésessel, mivel azon simító található és az képes a vizes talajt tömöríteni.