FŰMAGVÁLASZTÁS

FŰMAGVÁLASZTÁS

Hogyan válasszunk fűmagot?

A piacon elképesztő mennyiségű fűmagkeverék található! Teljesen megértjük, ha valaki nem tud eligazodni köztük, és valami olyan preferencia alapján próbál meg választani, ami nem fogja egyértelműen a legmegfelelőbb eredményt hozni.

   1. Vegyük sorba, hogy milyen adottságok vannak a felhasználói területen

  • Milyenek a talajadottságaink?

Homokos talaj, aminek gyenge a víz- és tápanyagmegtartó képessége, vagy agyagos, ami jobban megtartja a tápanyagot és a vizet?

  • Árnyékos vagy napos a területünk?

A szárazságot vagy a napfény hiányát jól toleráló gyepet szeretnénk, vagy van mód a megfelelő öntözésre?

   2. Milyen igényeket támasztunk iránta?

  • Milyen optikai jellemzőkkel bírjon?

Vékony levélzetű, finom, angol pázsit jellegű, vagy nagy fizikai terhelést bíró és gyorsan regenerálódó gyepet szeretnénk?

  • Milyen legyen a növekedési sebessége?

Van rá lehetőségünk, hogy hetente többször is nyírjuk, vagy olyan körülmények közé kerül, ahol csak ritkán van lehetőségünk a nyírására?

Ha megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, akkor elindulhat a fűmagválasztás!

Minőségi fűmagkeverékek

A minőség általában magában foglal egy magasabb árazást is, ugyanakkor van egy olyan kritérium, aminek mindenképpen meg kell felelni a fűmagkeveréknek. Ez pedig a csomagoláson lévő zöld etikett! Ezen fogjátok megtalálni a lényeges adatokat a termékről, mint például a tömegszázalék.

A tömegszázalék azt jelenti, hogy az adott termékben található keverékben az egyes összetevők hány tömegszázalékban vannak jelen.

Például ezt látjuk:

  • 50% Lolium perenne – Angol perje
  • 50% Poa pratensis – Réti perje

Azt gondolhatnánk, hogy fele-fele arányban található benne a két összetevő, azonban ez nincs így.

  • Angol perje 1 g = 500 db mag, amiből 50 g = 25.000 db mag
  • Réti perje 1 g = 3.300 db mag, amiből 50 g = 82.500 db mag

Tehát az látható, hogy ez egy rendkívül réti perje túlsúlyos magkeverék!

Tömegszázalék az alapvető fajtákra bontva:

  • Lolium perenne – Angol perje 1 g = 500 db mag
  • Poa pratensis – Réti perje 1 g = 3.300 db mag
  • Festuca arundinacea – Nádképű csenkesz 1 g = 500 db mag
  • Festuca rubra – Vörös csenkesz 1 g = 1 000 db mag
  • Poa supina – Törpe perje 1 g = 4 000 db mag

Általános fajtajellemzők:

Angol perje: Minden bizonnyal a legfontosabb és a leginkább széleskörűen alkalmazott fűalkotó. Nagyon gyorsan csírázik, emiatt egy védőfű szerepet is képes ellátni, hiszen a lassabban csírázó fajokat védi az csírázási folyamatukban a környezeti hatásoktól. Ellenálló képessége némi túlzással közepesnek mondható, sajnos a gombás betegségekkel szemben mutatott ellenállása miatt. Terheléses szempontból viszont igen magas kvalitású, taposást jól tűrő sportgyepalkotó fajta. Univerzális-, taposást tűrő-, és felülvető fűmagkeverékek elengedhetetlen gyepalkotója!

Réti perje: Az egyik legértékesebb fűmagalkotó, ami az árában is megmutatkozik. Nagyon sűrű, vékony levélzetű gyepállományt képző, a gombás betegségekkel szemben ellenállóbb fajta. Sajnos, a hátrányai közé sorolható a lassú kelés mellett az erős filcképző szerepe, amire a gyógymód az évenként 2 alkalom gyepszellőztetés.

Vörös csenkesz: Egy igazán vékony levélzetű pázsitfűféle, díszítő értéke kiemelkedő. Sajnos a díszítő értéke nem társul a taposástűréssel, ezért inkább a szemnek való, de annak igazán szép látványt nyújtó fajta. Árnyéktűrő képessége nagyon jó, ami azt jelenti, hogy napi 4-6 óra napsütéssel beéri. Alacsony ápolási igénye mellett, sajnos erősen gyepfilcképző, ezért elengedhetetlen a tavaszi és az őszi gyepszellőztetés. Robotfűnyíró mellé nem ajánlott!

Nádképű csenkesz: A mostani környezeti szemléletek egyik lehetséges No 1 fűfajtája, amit a szárazságtűréssel és a betegségekkel szembeni (főleg a phytiumos) ellenállóképességével vívott ki magának. Gyökérzete akár 70 cm mélyre is képes lehúzódni, ami a nedvességfelszívásban jelent hatalmas előnyt a számára. Közepes tápanyagigényű, vastagabb levélzetű, árnyékot közepesen toleráló fűfajta.

Törpe perje (Poa supina): Az árnyéktűrő bajnok! Sajnos nagyon magas nedvesség és tápanyag igénnyel.

Az általános fűfélék csírázási ideje

Ideális hőmérséklet mellett az általános fűfélék várható csírázása a következő:

  • Angol perje csírázási ideje: 5-7 nap
  • Réti perje csírázási ideje: 18-25 nap
  • Vörös csenkesz csírázási ideje: 14-20 nap
  • Nádképű csenkesz csírázási ideje: 12-16 nap

Előcsíráztatás

Nagyon egyszerű és hasznos, amikor vetés előtt a fűmagkeveréket előcsíráztatjuk. Mivel a fűmagkeverékben több fűféle magjának a keveréke található, ezért a csírázásuk nem egyszerre történik meg, azonban a tényleges csírázásukig le tudunk faragni az időből ezzel a módszerrel.

Miért hasznos az előcsíráztatás?

A csírázott mag vetésével időt nyerünk, tehát a vetés és a csírázás közti időt faragjuk le. Ez idő alatt rendkívül sok kockázati hatás érheti, ilyenek mint:

  • erősebb szél, ami száríthatja és felkaphatja a magokat
  • erős eső, ami kimoshatja, összemoshatja, a felszínre hozhatja a magokat
  • madárkár, amikor felfedezik a madarak és összecsipegetik

Ha előcsíráztatott magot használunk, akkor:

  • három napot nyertünk
  • magasabb fajsúllyal rendelkező mag kevésbé mozdul
  • kevésbé szeretik a madarak
  • 2 nap múlva már kapaszkodik is a talajba

Fűmagnemesítés

A fűmagnemesítés lényege, hogy két vagy több különböző fajta előnyös tulajdonságait összevonják egy új fajta tulajdonságaiba. A nádképű csenkesz robosztus levélzetű, de a betegségekkel, szárazsággal szemben rendkívül ellenálló fajtájából egy finomlevélzetű, pázsitszerű megjelenést kölcsönző fajtát hoztak létre, ami az ellenállóképességét megőrizte.

Ezzel sikerült kivédeni a gombabetegségek talán leginkább pusztító fajtájának a támadását abból a szempontból, hogy a nádképű csenkeszt a phytium betegség nem pusztítja el, míg az általában finom levélzetű elegáns kinézetű fajták többségét igen.

Mit fizetünk meg egy doboz fűmagban?

Kedvező genetikai tulajdonságú fajták nemesítését professzionális szakemberek végeznek éveken át tartó munkával. Amikor elérik a kívánt eredményt, akkor a kedvező tesztelési folyamatokat követően egy fajtaregisztrációs folyamat megy végbe, amiben tulajdonképpen akkreditálják. Miután ez megvan, elindulhat a felszaporítás, a marketing és az értékesítési folyamatok. Ezek évek, hosszú évek eredményei. És mi ezt fizetjük meg, amikor profi fűmagot veszünk!