A gyepek és pázsitok leghatékonyabb védelme a megelőzés! A megelőzés két legfontosabb eleme pedig a talajélet konzekvens javítása és támogatása szerves- és élő összetevőkkel, a másik pedig a növény jó kondícióban tartása.
Talajélet fokozása
A talaj élettel telisége az alapja a szép gyepnek. Egy biológiailag működő talajban a tápanyagok nem akkumlálódnak vagy lekötődnek, hanem elérhetők és felszívhatók a növények számára. Fontos, hogy talajoltó baktériumokban és humuszban gazdag termőközegben legyen a gyep gyökérzete.
Talajoltó baktériumtrágyák
A talajoltó baktériumok felszaporodva a gyökérzet felületén erősen javítják a tápanyagok felvételét. Időszakos bejuttatásuk a talajba nagy mértékben javítja a talaj általános állapotát, szerkezetét, csökkentheti a tápanyag kijuttatás mennyiségét.
Huminsav
A huminsav egy természetes humuszképző szerves anyag, ami több mint 70 féle mikroelemet tartalmaz. Kevésbé ismert a kelátképző hatása, ami közérthetően annyit jelent, hogy olyan formába képes hozni a talajban lévő elemeket, amit a növények könnyen fel tudnak venni.
Gyepkondíció
Vannak olyan mikro- és makroelemek, amelyek jelenlétében a gyep és a pázsit ellenálló és szép küllemű, azonban hiányukban silány és betegségekre hajlamos lesz. A folyamatos nyírással növeljük a gyep esztétikai megjelenését, azonban folyamatos tápanyagfelvételre is szorítjuk, ráadásul a levélveszteséggel a tápanyagraktárát is csökkentjük. Ezért szükséges, hogy megfelelő tápanyaghoz juttassuk.
Kálium
Az általánosan ismert növényvédelmet fokozó makroelem a kálium, ami a növények folyadékháztartásában és a sejtfalának a felépítésében elengedhetetlen elem. A gyep védelmében általánosan ismert módon az extrém magas és alacsony C°-ok időszakában használjuk, amely időszakok a patogén gombák fertőzési kockázatával is összefüggésben vannak.
Szilícium
Ez a mikroelem a növényekben olyan kis mértékben van jelen, hogy a növények élettanát kutatók sokáig nem társítottak hozzá komoly szerepet és nem kutatták. Manapság fedezték fel, hogy mennyire nagy szerepet is játszik a növények különböző természeti hatásokkal való védelmében, ugyanis a növények sejtfalának szilárdításában rendkívül fontos szerepe van.
Karbamid
A karbamid egy nitrogénműtrágya, amely jelenlétében a tápanyagok és a növényvédőszerek jobban felszívódnak és a növekedésben egy építőeleme is a gyepnek.
Hatásuk a gyepápolásban
A megvastagodott és megszilárdított külső szövettel rendelkező fűszálak közel sem csak a hőstressz ellen javítják erőteljesen a védekező képességüket, hanem a levélzeten kialakuló betegségekkel szemben is. Ugyanis a megvastagodott szöveten a gomba nehezen vagy egyáltalán nem tud behatolni.
A megvastagodott sejtfalak hatására a fűszálak egyenesebbek és jobban felfelé állnak, minek okán nagyobb ellenállást tanúsítanak vágáskor és nem csak egyenletesebb vágásképet biztosítanak a magasabb optikai hatás növelése érdekében, de kevésbé is roncsolódik a vágási felület, ami a szebb összkép mellett a megbetegedésekre hajlamosságát csökkenti.
A kétanyag együttes hatása fungicid, tehát patogéngomba ölő hatású is, valamint UV védelemmel képes ellátni a gyepet, amiben a változó körülmények között hazánkban egy új szemponttá vált.
Mik azok a makroelemek és mikroelemek?
Makroelemek:
- a nitrogén (N),
- a foszfor (P),
- a kálium (K),
- a kalcium (Ca),
- a magnézium (Mg) és
- a kén (S).
- a vasat (Fe),
- a bórt (B),
- a cinket (Zn)
- a mangánt (Mn),
- a rezet (Cu) és
- a molibdént (Mo).
Utóbbiakat nyomelemeknek is hívjuk.