A gyep téli felkészítését jellemzően az ősz elején-közepén hajtjuk végre. Ebben a cikkben inkább azokat a teendőket vesszük sorra, amelyek az őszi gyepszellőztetés és a télre felkészítő tápozás után következhetnek.
Esztétikai problémák
Ahogy hűl le a talaj, a földigiliszta egyre inkább a felszínhez közel dolgozik, kis ragadós kupacokat létrehozva a gyepen, ami esztétikai problémához vezet. Amikor megszáradnak ezek a kupacok, máris gyorsan kezelhetők egy cirokseprűvel elseperve. Fontos, hogy sűrű gyep mellett ne hagyjuk úgy, mert problémákat okozhat azzal, hogy az alatta lévő fűszálak rothasztja. Ha nem tud megszáradni, akkor egy kis száraz homok rászórásával ez elősegíthető és utána szétsöpörhető a gilisztahumusz, ami egyébként egy rendkívül hasznos anyag a talajjavítás szempontjából.
Káliumos lombtrágya
Amikor a talajhőmérséklet már nem teszi lehetővé, hogy gyökérről táplálkozzon a gyep, akkor még hetekig tud táplálkozni lombról. Tehát, ha +8 C ° fok alá süllyed, azonban a levegő hőmérséklete nem süllyedt +3 C° alá, akkor lombtrágyával tudjuk még levélről etetni a gyepet.
Friss gyepeknél még fontosabb a felkészítés
Az őszi vetésű fű esetében annak ellenére, hogy 3-5 nyíráson is túl lehetünk akkor már, mire eljön ez az időszak, még mindig gyökérzetében és lombozatában is fejlődő szakaszában van az állomány. Számára a támogatás ilyenkor még fontosabb, hogy a legkisebb stressz mellett vészelje át a telet. A kálium túlsúlyos lombtrágya ilyen körülmények mellet is támogató a növény számára.
Mélylazítás (opcionális)
Homokos talajon kevés haszna van, nem szükséges a végzése. Akkor végezzük el ősszel, ha kötött talajunk van és sosem volt még előtte mélylazítva, valamint inkább a gyepszellőztetés előtt javasolt.
FIGYELMEZTETÉS: Nagyon vigyázzunk, nehogy az öntözőrendszer csöveit átszúrjuk!
Vasvillával leszúrunk 15-20 cm mélyre és kicsit megmozgatjuk. Ezzel repedéseket hozunk létre a mélyebb talajrétegben és javítjuk vele a vízelvezetésen. Valamint a fagyos alacsony hőmérséklet is lejjebb tud hatolni, ami szinté az alsóbb rétegek lazítását és morzsalékosabbá tételét segíti elő. Végzése igen egyszerű folyamat:
- A vasvillát szúrjuk a talajba.
- Mozgassuk meg enyhén előre-hátra a markolatot.
- Húzzuk ki és lépjünk egy apró lépést hátra.
- Szúrjuk bele ismét.
Azért van erre szükség, hogy a gyep gyökérzete a tavaszi növekedési időszakban tudjon a mélyebb rétegek felé haladni. Mély gyökérzet, egészségesebb növény!
Gépeink és szerszámaink karbantartása
Ilyenkor megtisztíthatjuk és megkenegethetjük a gépeinket és szerszámainkat, hogy tavasszal újra tisztán és jó állapotban használhassuk egy reményteli szezon elébe nézve! A benzinmotoros gépeinkből használjuk el az üzemanyagot vagy szedjük ki, ha a következő 4 hónapban biztosan nem használjuk, valamint ideális időpont az olajcserére is.
Természetesen a tél, a tanulás és a megpihenés időszaka, így tudásunkat is feltölthetjük az újabb információkkal.
Fagyott gyep
A fagyott gyepen ne mászkáljunk és ne tartsunk rajta semmit!
A fagyott levelek eltörésével, akár a lépéseink nyomán el is pusztulhat a gyep, amit csodálkozva nézve, a tavaszi időszakban fogunk megtapasztalni.
Tél alá vetés
Minden viccet félretéve, ez egy nagyon is működő technológia! Sokak számára talán ismeretlen és talán kicsit furcsa is, hogy a tél előtt elvetett fűmag átvészeli a telet és tavasszal az első lehetőségeket meglovagolva csírázik és hajt! Láttam már hó alól kelt füvet is.
Előnye, hogy a pár héttel korábban való kelés ugyanennyivel több megerősödést is jelent. Hátránya, hogy a tél alá vetett talajon tilos a járkálás! Ugyanez a helyzet ott is, ahol nagyon gyér gyep közé felülvetéssel alkalmaztuk ezt a vetési technológiát.